

Product Brochure
5 HP ELGi Two Stage Reciprocating Air Compressor, 220 L
₹ 75,000
| Motor Power | 5 HP |
| Air Tank Capacity | 220 L |
| Brand | Elgi |
| No of Cylinders | 2 |
| Compressor Speed | 925 RPM |
| Free Air Delivery | 14.5 CFM |
| Dimensions (L X W X H) | 1590 mm x 570 mm x 1085 mm |
| Piston Displacement | 17.7 CFM |
| Weight | 240 kg |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Model | TS 05 L B |
| Maximum Working Pressure | 12 kg/cm^2 |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | 5 एचपी एलजी टू स्टेज रेसिप्रोकेटिंग एयर कंप्रेसर, 220 लीटर |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Thane |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Apr 2019
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- July 2015
- GST
- 27**********1ZI
Established in year 2018, “Aarushi Pneumatics” is Retailer, Trader Piston Air Compressor, Oil Filter, Screw Air Compressor etc.









