




Gladwin 55 Inch Interactive Whiteboard
New Delhi
₹ 59,999
| Board Size | 55 inch |
| Brand | Gladwin |
| Touch Technology | Infrared |
| Touch Points | 20 point |
| Surface Type | Matte |
| Interface | USB, LAN |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size | 55 Inch |
| Resolution | 3840 x 2160 DPI |
| Memory | 4GB |
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Working Humidity | 20-80% RH |
| Operating Temperature | 0-40 Degree C |
| Response Time | 3ms (G to G) |
| Touch Resolution | 32768 x 32768 DPI |
| Video Analogue | VGA x1,AV x1,YPbPr x1 |
| Backlight Unit | Direct LED |
| CPU | ARM Cortex-A73 Dual- core,ARM Cortex-A53 Dual-core 1.5GHz |
| Viewing Angle | 178 Degree /178 Degree (H/V) |
| GPU | Octa- core Mali-G51 |
| Wattage | <220 Watts |
| Media Android | USB 3.0 A-type x4,USB-C x1,USB 2.0 x 1 Micro SD card reader x1 (32GB Max) |
| Warranty | 3 Years onsite warranty worldwide |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Backlight Life | 60,000 Hours |
| VGA x1,AV x1,YPbPr x1 Video Digital | HDMI 2.0 x3,DP 1.2a x1 |
| Screen Control | RS232C (In/Out) x1 |
| ROM | 32GB |
| Tempered Glass | Anti-glare 4mm (7H) |
| Audio | Line in (3.5mm) x1 MIC x 1 |
| Supported OS And Touch Points | Win 10/8/7: 40pt,Win XP: 1pt,Mac: 1pt,Android: 10pt,Chrome: 1pt |
| RAM | 4GB DDR3 |
| System Version | Android 14.0 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | School, office , college, govt. institution |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | ग्लेडविन 55 इंच इंटरएक्टिव व्हाइटबोर्ड |
Gladwin Techgen Private Limited
GST- 07**********1ZRTrustSEAL Mobile E-Mail 5 yrs
★★★★★★★★★★
4.4 (95)77% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Sep 2020
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 101 To 500 People
- Annual Turnover
- 25 - 100 Cr
- IndiaMART Member Since
- Oct 2020
- GST
- 07**********1ZR
- Import Export Code (IEC)
- *******24E
Established in the year 2020, we "Gladwin Techgen Private Limited" are the leading Manufacturer, Exporter and Importer of a wide range of Interactive Flat Panel, Smart Interactive Panel, Video Conferencing System, Indoor Touch Screen Kiosk, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratifications. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.









