

Product Brochure
2 Feet Cool daylight 5w Led Batten Tube Light
₹ 100/Piece
| Lighting Color | Cool daylight |
| Color Temperature | 3500-4100 K |
| Power Consumption | 9 W |
| Length | 2 Feet |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Body Material | Aluminum |
| CRI | More than 80 |
| Input Voltage | AC 90-300V 50Hz |
| Operating Temperature | -10 to 50 degree C |
| Packaging Type | Box |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2014
- GST
- 33**********1ZS
- Import Export Code (IEC)
- *******84P
Established in the year 2013, we, Shine Agencies are the Wholesale Trader of LED Street Light, Solar Water Heater, LED Street Light, Automotive Batteries, LED Down Lights and many more. We execute all our operations under the skilled guiding principles of our commendable managing partner Mr. P. Balaji.









