

Product VideoProduct Brochure
7.5Kva/96V Solar Pcu, 7500VA
₹ 47,000
| Capacity | 7500VA |
| Model Name/Number | DII896 |
| Brand | Delta power |
| Output Power | 6 KW |
| Phase | Single Phase |
| Grid Type | Off Grid |
| Frequency | 50 Hz |
| Degree Of Protection | IP 21 |
| Warranty | 1 Year |
| Noise Consumption | 55 dB |
| Start Up Input Voltage | 90 V |
| Efficiency | 80% |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Nov 2022
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Mar 2025
- GST
- 07**********1ZQ
- Import Export Code (IEC)
- *******94M









