
Flash Point Tester
in Delhi



| Cup Type | Closed Cup |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Power Supply | 230 V AC |
| Material of Construction | Brass |
| Flash Point Range | 0 to 110°C |
| Warranty | No Warranty |
| Applicable Range | 10 DegreeC to 110 DegreeC (air-cooled) -30 DegreeC to 110 DegreeC (liquid-cooled) |
| Dimensions | 230 mm x 470 mm x 470 mm (W x D x H) |
| Weight | 8 kg |
| Resolution | 0.1 DegreeC |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power | 150 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | एबल फ्लैश प्वाइंट उपकरण |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |


Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Founded in 1985, Uni Tech Sales is a prominent name, occupied in manufacturing, supplying, a high quality series of Laboratory Hot Air Oven, Laboratory Incubator, Water Bath, Bomb Calorimeter, Muffle Furnace, Laboratory Autoclave, Laboratory Hot Plate, Laboratory Humidifier, Kinematic Viscometer, Water Distillation, Digital Colony Counter, Soxhlet Extraction Apparatus, Cod Digestion Apparatus, Leminar Air Flow, Plant Growth Chamber, Vacuum Pump, Laboratory Stirrier, Laboratory Shaker, Blood Bank Refrigerator, Digital Melting Point Machine, Buchi Type Rotary Vacuum Evaporator, Laboratory Apparatus, Friability Test Machine, Seed Germinator, Laboratory Ball Mill, Tablet Hardness Tester, Fume Hood, BOD Incubator, Shaking Incubator, Thin Film Oven, Humidity Stability Test Chamber, Oil Bath, Heating Mantle, Redwood Viscometer, Flow Cup Viscometer and UV Cabinet. Our offered products are made employing the sophisticated techniques and quality tested material which is obtained from top merchants of market. We have advanced infrastructure, which is spread over large area and is rooted with sophisticated tools and machines. In addition to this, we keep close connection with our clientele to present these products as per their demands and requirements. We have appointed a team of quality controllers who have affluent knowledge of this field. These products are highly employed in the market for their longer service life, sturdy nature, low maintenance and low prices.