
Mumbai
Gayatri Industries
GST- 27**********1ZFTrustSEAL Mobile E-Mail 19 yrs
★★★★★★★★★★
4.4 (339)87% Response Rate
Contact Supplier
Legal Status of Firm
Proprietorship
GST Registration Date
Jul 2017
Annual Turnover
25 - 100 Cr
Indiamart Member Since
Nov 2006
200 L Drum Industrial Grade Acrylic Acid Chemical
₹ 120/KgTechnical Data Sheet
| Purity | 99.90% |
| Packaging Details | 200 L Drum |
| Grade | Industrial Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| CAS No | 79-10-7 |
| Synonyms | Acroleic acid, Ethylenecarboxylic acid |
| Physical State | Liquid |
| HS Code | 29161100 |
| EC No. | 201-177-9 |
| Color | Colourless |
| Odour | Acrid |
| Molecular Weight | 72.063 g/mol |
| Density | 1.051 g/mL |
| Vapor pressure | 3 mmHg |
| Acidity | 4.25 |
| Refractive index | 1.395 |
| Viscosity | 1.3 cP |
| Flash Point | 68 Degree C |
| Ignition Temperature | 429 Degree C |
| Surface tension | 28.1 N/m |
| Thermal Conductivity | 0.159 W/m/C |
| Hazards | Harmful if swallowed or inhaled, Skin contact can result in skin irritation |
| Precautions | Avoid breathing dust/ fume/ gas/ mist/ vapors/ spray |
| Chemical Formula | C3H4O2 |
| Boiling Point | 141 Degree C |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 200 Kg |
| Melting Point | 14 Degree C |
| Availability | In Stock |

Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 25 - 100 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2006
- GST
- 27**********1ZF
- Import Export Code (IEC)
- *******905
Established in the year of 1998, Gayatri Industries is one of the leading manufacturer and trader of Cosmetics Chemicals, Pharma Chemicals, Rubber Chemicals and much more. These items are made making use of a finest quality of chemical base for which we have been highly commended and applauded.









