Since your desired product is out of stock
Here are some premium alternatives that might interest you

Agitated Thin Film Evaporators
Currently out of Stock
Pune
Flyzen Engineering Private Limited
GST- 27AAECF2315A1ZB
Verified Plus Supplier
7 yrs
| Evaporation Capacity | 50 kg/hr |
| Operating Temperature | Up To 150°C |
| Vacuum Level | 1 mbar |
Out of Stock
This product is currently unavailable
Submit Your Requirement
Find related categories near Pune
Product Specification
| Evaporation Capacity | 50 kg/hr |
| Operating Temperature | Up To 150°C |
| Vacuum Level | 1 mbar |
| Material Of Construction | Borosilicate Glass |
| Rotor Type | Roller |
| Application | Essential Oils, Pharma API, Heat Sensitive, High Viscosity, Solvent Recovery, Fine Chemicals |
| Feed Viscosity | Up To 100 cP |
| Heating Medium | Thermic Fluid |
| Phase | Single Phase |
Product Description
Product Image


About the Company
- GST Registration Date
- 19-10-2020
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Dec 2018
- GST
- 27AAECF2315A1ZB





