

Allwin Ricoh 2513 UV Flatbed Printer, Max media thickness: 1mm to 200mm
₹ 22,00,000
| Print size | 1300x2500 mm |
| Max media thickness | 1mm to 200mm |
| Printhead brand | Alwin |
| Print Resolution | 1200 dpi |
| Printheads | 4 |
| Printing Width | 2500 mm |
| Print Speed | 60 m2/h |
| Printhead Cleaning System | Automatic |
| Media Thickness | 100 mm |
| Voltage | 220 V |
| Power | 3600 W |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image


About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2017
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- July 2017
- GST
- 24**********1Z4
- Import Export Code (IEC)
- *******58C
Established in the year of 2017, We “V.J.Enterprise” Importer, Wholesaler,Trader of Solvent Printing Machines, Eco Solvent Printing Machines, UV RTR and Flatbed Printing Machines , CNC Router , Laser Eng and Cutting Machines, Digital Cutting Machines,Letter Bending Machines, Lamination Machines and many more.
We, V.J.ENTERPRISE ,believe in providing products with high-class technology. We are true to ourselves and to others as well. We aim to grow as much as possible while maintaining patience to achieve our goals. Our main motto is to bring the most advanced and latest technologies from different parts of the world, creating awareness among common people and making these technologies accessible to them.
We are a team of highly experienced individuals, pioneers in the printing industry. We understand the stability, capability, and longevity of machines, enabling us to provide long-term service support, ensuring our customers maximize their product usage.
We deliver best in Segment Products Brand like Alwin, Oric, Mimaki ,Gongzheng, Lanqi, Gethray Solvent, Eco and UV Printing Machines, Molar .& INCA Lamination Machines,Yueming Laser,TigerTec CNC,Kartech Digital Cutter,Dobosen Letter Bender ,SAGA Vinyl Cutter . Our products are highly tested & of International standards always provide High Quality Output.








