
GST- 07**********1Z6TrustSEAL Mobile E-Mail 18 yrs
Legal Status of Firm
Proprietorship
GST Registration Date
Nov 2017
Annual Turnover
1.5 - 5 Cr
Indiamart Member Since
Oct 2007
Multispan APFC-1448 Automatic Power Factor Controller
₹ 5,000/PieceProduct Brochure
| Brand | Multispan |
| Model Name/Number | APFC-1448 |
| Type | Automatic |
| Display Type | 4 digit, 7 Segment, White LED |
| Size | 144 (H) X 144(W) X 70 (D) mm |
| Panel Cutout | 137 X 137 mm |
| Input Current | 50mA to 5AMP AC, (Without CT) CAT III |
| Controlling PF | +0.80 (Lag) To -0.80 (Lead) |
| Min. Operating Current | Selectable range up to 50mA to 500mA |
| Voltage | 380 To 450V AC (P-P) CAT III |
| Protection Level | IP-65 (Front side) As per IS/IEC 60529 : 2001 |
| Operating Temperature | 0 DegreeC To 55 DegreeC |
| Relative Humidity | Up to 95% RH Non Condensing |
| Availability | In Stock |

Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Nov 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Oct 2007
- GST
- 07**********1Z6
- Import Export Code (IEC)
- *******05E
Established in the year of 2017, We "Controls Instruments India" are Retailer of Multispan Products, PLC Panel, VFD AC Drive, Ac Drive etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Miss. Controls Instruments India, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.










