

Product Video
Archer C55 AC1200 Wireless Dual Band Router Archer C55
₹ 1,999/Piece
| WiFi Standard | WiFi 5 (802.11ac) |
| WiFi Bands | Dual Band 2.4+5 GHz |
| Max WiFi Speed | 100 Mbps |
| Connectivity Type | Wireless or Wi-Fi |
| Brand | TP Link |
| Transmission Method | 18dBm Max(2.4GHz) 16dBm Max(5GHz) |
| Standards | IEEE 802.11g |
| Features | WMM,Bandwidth Control |
| Frequency | 2.412-2.472GHz 5.15-5.25GHz |
| Buttons | WPS Button Reset Button Wireless On/Off Switch Power On/Off Button |
| No Of Antenna | Three External Antenna |
| Wireless Security | WEP WPA\WPA2 WPA-PSK\WPA2-PSK |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | TP-Link Archer C55 AC1200 वायरलेस डुअल बैंड WiFi 5 राउटर (100 Mbps) |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- July 2015
- GST
- 07**********1ZK
Established in the year 2012, Kalka Marketing Company as one of the trusted firms distributing, trading, wholesaling and supplying in comprehensive series of Laptops Bags, LED Monitors, Power Banks, Internet Router, Computer Speaker, Computer UPS, Cable Connectors, Computer Accessories, Computer Mother Board, LCD Monitors, Computer Cabinets, Laptop Accessories, Computer Tabs and many more products. We procure products from trusted and reliable vendors of the market.









