

Ascorbic Acid Injection
₹ 450/Vial
| Strength | 1.5g/6 ml |
| Pack Size | 6 ml |
| Suitable For | All age groups |
| Packaging Type | Vial |
| Route | IV/IM |
| Grade | IP |
| Sugar Free | No |
| Injection Routes | Intravenous (IV), Intramuscular (IM) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certification | WHO GMP |
| Manufacturer | Criticine Care |
| Packaging size | 6ML |
| Prescription Required | Yes |
| Brand | Ascorbic acid 1.5gm/6ml |
| Strength (mg) | 1.5gm/6ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Panchkula |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Mar 2018
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- June 2018
- GST
- 06**********1ZW
Established as a Partnership firm in the year 2018 at Panchkula (Haryana, India), we “Mcbrex Lifesciences” are a leading Manufacturer, Exporter of a wide range of Pharmaceuticals Protein Powder, Pharmaceuticals Dry Syrup, Pharmaceuticals Injections, Pharmaceautical Medcines, Pharmaceuticals Capsules, Pharmaceuticals Tablets, etc. We procure these products from the most trusted and renowned vendors after stringent market analysis. We offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame. Also, we provide PCD Pharma Franchises to the interested clients.







