

Automatic Power Factor Control Apfc Panel
₹ 95,000
| kVAR Rating | 150 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Number of Stages | 12 |
| Connected Load | 150 kW |
| Capacitor Duty | Standard Duty |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 120 Hz |
| IP Rating | IP 44 |
| Display Type | Analog |
| Current | 2000 Amps |
| Usage | To Control Heavy Duty Machinery |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | ऑटोमेटिक पावर फैक्टर कंट्रोल APFC पैनल |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Greater Noida |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image







About the Company
- GST Registration Date
- Mar 2022
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Jan 2023
- GST
- 09**********1ZG
Aradhya Electricals - Manufacturer, Trader & Service Provider of Control Panel, Servo Voltage Stabilizer & Automatic Changeover switch since 2022 in Greater Noida, Uttar Pradesh.







