

Painted Automatic Wheat Cleaning Machine, 4 Kwh, 3 HP
₹ 2,00,000
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Brand | Kishan |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Consumption | 4 kWh |
| Surface Finish | Painted |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 800 kg/hr |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Jasdan |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image


About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Aug 2021
- GST
- 24**********1Z9
Founded in the year 1970, we “Kishan Industries co.” is the dependable and famous manufacturer and exporter of a broad range of Ground Nut Decorticator, Ground Nut Thresher, Maize Thresher, Millet Thresher etc. We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. We are selling our products under our brand name "Kishan Industries co." We are a Propriotership company which is located at Jasdan (Gujarat, India) and constructed a wide and well functional infrastructural unit where we manufacture these products as per the global set standards.









