

Avvatar Fuel 1 kg Whey Protein
₹ 4,500/Piece
| Protein Type | Fuel Whey |
| Product Type | Protein Supplement |
| Weight | 1 kg |
| Protein per Scoop | 25 g |
| Flavour | Cold Coffee |
| Usage | General Wellness, Heart Health, Weight Management |
| Goal / Dietary Suitability | Muscle Building |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Protein Per Serve | Above 20 g |
| Form | Powder |
| Key Ingredient | Green Tea, Soy Protein |
| Shelf Life | 12 months |
| Age Group | Adult |
| Glutamic Acid | 3.5 g |
| BCAA | 5.6 g |
| EAA | 11.5 g |
| Brand Name | Avvatar |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Nov 2025
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- IndiaMART Member Since
- July 2019
- GST
- 27**********1ZL
Established as a Proprietor firm in the year 2025, we “SZ Trade” provides you the best range of whey protein, adenosine monophosphate, creatine supplement, mass gainer, human growth hormone & fat burner with effective & timely delivery.



