
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines

Shri Cough Syrup 100ml
₹ 79/Bottle
| Pack Size | 100 ml |
| Brand | SHRI NAMO HEALTH CARE |
| Sugar Type | With Sugar |
| User Type | All Age Group |
| Cough Type | All Types |
| Packaging Size | 100 ml, 100 ml |
| Composition | Herbal Combination |
| Usage/ Application | Wet Cough |
| Herbal Base | Tulsi With Ginger |
| Key Herbs | Pippali, Kantakari, Tulsi, Ginger, Mulethi, Vasa, Bansa |
| Composition Type | Ayurvedic |
| Key Ingredient | HERBAL FORMULATION |
| Form | Syrup |
| Prescription | OTC |
| Bottle Type | Plastic |
| Flavour | Herbal |
| Pack Type | Pet Bottle |
| Certifications | GMP, Ayush, FSSAI, ISO |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | श्री कफ सिरप 100ml |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Loni |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Mar 2021
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Sept 2017
- GST
- 09**********1ZP
Established in the year 2020 in Tronica City, Ghaziabad, Uttar Pradesh. We ''Shri Namo Health Care'' are Individual - Proprietor based firm. Involved as Wholesaler of Fibro clear combo,Shri stone combo,Pilo clear ras,Shri Liv ds,Udra amrit ras and many more.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to Mr. Kuldeep Singh, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









