
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines

Product Brochure
Azithromycin Oral Suspension Ip 100 Mg 5ml, Pack Size: 30 ml
₹ 82.40/Bottle
| Pack Size | 30 ml |
| Strength | 100mg/5ml |
| Brand | Azitrex 100 |
| Pack Type | Bottle |
| Do You Offer Generic Or Brand | Brand |
| Composition | Azithromycin 100 Mg |
| Packaging Size | 30ml |
| Also gives | PCD Pharma Franchise, Third Party Manufacturing |
| Medicine Type | Allopathic |
| Manufacturer | Ellanjey |
| Form Of Medicine | Syrup |
| Shelf Life | 36 Months |
| Mode Of Service | Offline |
| Product Type | Finished Product |
| Usage/Application | CLINIC/ HOSPITAL/ WHOLSALER |
| Treatment | To Treat Infections Including Chest Infections Such As Pneumonia. Ear, Nose And Throat And Nose Inf |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | एजिथ्रोमाइसिन ओरल सस्पेंशन IP 100 मिली 5ml, पैक साइज़: 30 मिली |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Panchkula |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image







About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2021
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Dec 2017
- GST
- 06**********1Z3
Incepted in the year 2018 at Chandigarh (India), we “Ellanjey Lifesciences” are the leading wholesale trader of a commendable and premium quality array of Pharmaceutical Tablets, Pharmaceutical Capsules, Pharmaceutical Syrup, etc. We are a Partnership company and manufacture the high-quality range of products in varied specifications to fulfill the diverse needs of our clients. Under the headship of our mentor “Mr. Lalit Sethi”, we have been able to accomplish emerging requirements and demands of our customers.









