
Iotechworld Avigation Pvt. Ltd.
GST- 06**********1ZU Mobile E-Mail 5 yrs
Legal Status of Firm
Limited Company
GST Registration Date
Aug 2017
Annual Turnover
5 - 25 Cr
Indiamart Member Since
Jan 2021
Bharath Drone Electronic Speed Controller
| MCU | STM32F405 |
| Max. Current | 40A Max |
| Max. Input Voltage | 60V |
| Drive Mode | FOC (sinusoidal) |
| FOC (sinusoidal) | 5V |
| Communication Ports | USB, CAN |
| Operating Voltage | 6s |
| Design | 3 Phase Shunnt |
| Isolation Mode | Throttle |
| IP rating | IP67 |
| Operating Temperature | +85 Degree C |
| Availability | In Stock |

Find related categories
Shipping Information
| Ships from | Gurugram |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Jan 2021
- GST
- 06**********1ZU
- Import Export Code (IEC)
- *******80B
IoTechWorld Avigation is a drone manufacturing company in India which aims to bring socioeconomic change in the field of agriculture by introducing advanced technology drones. Our goal is to become the global leader in drone manufacturing and our endeavor is to build a robust Drone ecosystem by making drones accessible to all farmers.
IoTechWorld Avigation, India's largest drone manufacturer, aims to transform agriculture with advanced drones. We offer Agribot for farming, Surveybot for mapping, Heavybot for logistics, and Drishti for surveillance, ensuring accessibility for small and marginalized farmers. Our mission is to create a comprehensive Drone Ecosystem, fostering socioeconomic change in agriculture.
Building Drone Ecosystem
- Drone company with "Made in India" Components
- 83% Indigenisation of drone
- Certified RPTO Network for Agri drones established nationwide
- Growing our manufacturing presence in India
- Committed to strong policy advocacy
- Pan India Finance, subsidy and insurance facilities
- Drone awareness initiatives across India
- Agrinet All-in-one app for drone services and demand aggregation
- Partnered with agri research institutes across India
- Developing & empowering agri entrepreneurs across India










