
Bucket Elevator
in Mumbai






₹ 2,000/Meter
| Belt Material | Rubber |
| Material | Rubber |
| Belt Width | 400mm to 3000mm |
| Belt Ply | 2,3,4,5,6 |
| Temperature Range | Up to 180 C |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Antistatic Grade | Yes |
| Oil Resistant | Yes |
| Belt Thickness | 10 mm |
| Tensile Strength | 2400 N/mm |
| Carcass | EP and Steel Cord |
| Max. Belt Width | 1500 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | रबर बकेट एलीवेटर कन्वेयर बेल्ट |
Exports To: Nepal | Bangladesh | United States Of America | Sri Lanka | Kuwait
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |







Interested in this product?Get Latest Price from the seller
For over 64 years, CBC India has been a leading provider of advanced solutions in Conveyor Belt, industrial technology and heavy engineering worldwide. We serve a wide range of sectors, including steel, cement, power, mining, and infrastructure development etc.
CBC India is an authorized channel partner of C-Flex, a leading rubber conveyor belt manufacturer in India. We offer solutions for users of Rubber, PVC, PU, Canvas, and various other types of conveyor belts. With our expertise and strong partnerships with established brands, we provide a comprehensive range of products and services.