
Sakalchand & Co.
GST- 27**********1ZPTrustSEAL Mobile E-Mail 16 yrs
Legal Status of Firm
Proprietorship
GST Registration Date
Jul 2017
Annual Turnover
40 L - 1.5 Cr
Indiamart Member Since
Dec 2009
Children Play Ground Sand
₹ 3,100/Tonne
| Grain Size | 0.3–0.8 mm |
| Sand Type | Silica Sand |
| Safety Grade | Play Grade, Dust Free, Washed Sand |
| Usage | Playground |
| Usage/Application | children |
| Form | Washed Sand |
| Packaging Size | 40 kg |
| Color | Brown |
| Packaging Type | 40 kg |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | बच्चों के खेलने के लिए सिलिका रेत (वॉशड) - 40 किग्रा |

Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Pune |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Dec 2009
- GST
- 27**********1ZP
Established in the year 2005, at Pune (Maharashtra, India), Earlier known as Pannalal Sakalchand & Co. We are one of pioneering suppliers of Foundry raw materials and equipments in Pune and all over Maharashtra from past 60 years. Now currently we known as, “Sakalchand & Co.” are renowned as a leading name engaged in trading and supplying a wide gamut of Silica Sand, Graphite Powder, Graphite Crucibles, etc. These products are sourced by our skilled procuring agents from reliable and certified vendors of the market in compliance with international quality standards. The offered products are processed using high grade basic material and cutting edge technology. These products are widely appreciated for high effectiveness, accurate pH value, compact design and durability. The offered range includes Graphite Powder, Graphite Crucible, Fire Clay Refractories, Bentonite Powder, Silica Sand, Soap Stone and Fire Bricks.









