

Product Brochure
Cholecalciferol Vitamin D3 60000 IU Oral Solution
₹ 345/Box
| Vitamin D3 Strength | 60000 IU |
| Form | Drop |
| Pack Size | 5 ml |
| Pack Type | Box |
| Flavour | Mango |
| Age Group | All Age Group |
| Drug Composition | Cholecalciferol (Vitamin D3) 60000 I.U. Oral Solution |
| Brand Name | CALOSIM NANO SHOT 60K |
| Manufacturer | SAVSAN |
| Shelf Life | 24 Months |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size. | 4x5ml |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Dec 2022
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Jan 2024
- GST
- 07**********1ZH
- Import Export Code (IEC)
- *******36F
Established In The Year 2022 At New Delhi,india , We "Savsan Mediscience Private Limited” Are A Proprietorship Based Firm, Engaged As The Foremost Wholesaler Of Pharmaceutical Tablets,Pharmaceutical Syrup,Pharmaceutical Capsules Etc.









