Since your desired product is out of stock
Here are some premium alternatives that might interest you

Civil Engineering Laboratory Equipment
₹ 45,000Currently out of Stock
New Delhi
Testiing And Calibration India OPC Private Limited
GST- 07**********3Z6
TrustSEAL Mobile E-Mail
10 yrs
★★★★★★★★★★
3.8 (20)86% Response Rate
| Equipment Type | Strength Of Materials Rig |
| Discipline | Mechanical |
| Power Rating | 1 kW |
Out of Stock
This product is currently unavailable
Submit Your Requirement
Find related categories near Delhi
Product Specification
| Equipment Type | Strength Of Materials Rig |
| Discipline | Mechanical |
| Power Rating | 1 kW |
| Control Type | Manual |
| Load Capacity | 5 kN |
| Power Supply | 230 V AC 1 Phase |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Polytechnic |
Product Description
We are manufacturer exporter and supplier of Civil Lab Instruments. For Quality Lab Instruments Contact us
Additional Information
| Delivery Time | 10 days |
| Production Capacity | 100 |
| Packaging Details | Coustoimised |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Service Provider and Others
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2015
- GST
- 07**********3Z6
- Import Export Code (IEC)
- *******91H
Established in the year of 2014, We, “Testing And Calibration India Opc Private Limited”, are a reliable service provider, occupied in offering NABL Calibration Service, Instrument Calibration Service, UTM And CTM Calibration Services and many more. The provided services are conceptualized with client-oriented approach to bring the extreme gratification to our patrons.





