

Product VideoProduct Brochure
CNC Turned Components
₹ 25/Piece
| Material | Stainless Steel |
| Turning Diameter | Upto 10 mm |
| Tolerance | ±0.01 mm |
| Turning Length | Upto 25 mm |
| Surface Finish | Ra 6.3 µm |
| Machining Process | Sliding Head |
| Theoretical Cutting Edge Length | 0.1 Start |
| Micro Machining or Not | Yes |
| Cnc Machining Or Not | Yes Available |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Exports To: Germany
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ghaziabad |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Oct 2015
- GST
- 09**********1ZQ
- Import Export Code (IEC)
- *******191
- Exports to
- Germany
We have SPMs , CNc Machines, traub Machines, Swiss Automats, we manufacture Hinge Pin, stainless Steel Pins , stainless Steel turned Parts, Brass perts, Steel Components etc. We purchase raw material from direct source like, Panchmahal steel, Bansal Wire, Viraj Wires, Navetia Steel thats why we give very low price to our customers. Our vast experience and knowledge of this field, we have been able to offer optimum quality Pins to our customers on Time.Our Main customers are from Automotive, Home Appliences, Electrial And Electronics, Tele Communication. Our in-house tests Facility have many TESTS before been dispatched at the customer's end, to ensure ZERO-DIFECT range. Tool Room Inhouse Facility Available for Time reduction.



