

Product Brochure
CORIOLLIS COMPONENT OF ACCELERATION APPARATUS WITH DIGITAL RPM INDICATOR
₹ 82,000
| Brand | INNOVATIVE RESEARCH EQIPMENT |
| Usage/Application | LAB EXPERIMENT |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Color | BLUE |
| Dimensions | Length 300 mm |
| Auxiliary Power Supply | 220 V, Single Phase, 0.5 kW |
| Mains Supply | 220 V, Single Phase, 0.5 kW |
| Rotating Arms | 9mm/6mm orifice diameter, Length 300 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Exports To: Bangladesh | United Kingdom | Guatemala | Iraq | Myanmar
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ladwa |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Jan 2018
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Jan 2018
- GST
- 06**********1ZT
- Import Export Code (IEC)
- *******05R
- Exports to
- Bangladesh | United Kingdom | Guatemala | Iraq | Myanmar
Innovative Research Equipments”, is a distinguished manufacturer and exporter of a wide gamut of Test Rig, Heat Exchanger, Laboratory Apparatus, 4 Stroke Diesel Engine, etc.









