

CP Plus Mobile DVR
₹ 16,900/Piece
| Brand | CP Plus |
| Smart Phone Support | Android |
| Resolution | WHD1, WCIF, Analog: PAL: WD1, CIF, WD1, D1, CIF; Digital: 720P, NTSC, HD1 |
| Video Input | 8channel WD1+4channel IP Camera(720P)/4channel WD1+8channel IP Camera (720P) |
| Audio Input | 8channels(12 channels if connects with IPCX4) |
| Audio Output | 2 channels |
| Hard Disk | 2.5" SATA HDD |
| Recording Mode | Manual/schedule/Alarm (sensor trigger, speed, acceleration, video loss, temperature) |
| Search Mode | Date/time, channel, event |
| Ethernet | RJ45 port (10/100M) |
| Control Mode | Preview, Recording, Playback, Network, Locating,Mouse |
| Relatively Operating Humidity | 8%~90% |
| Certifications | CE, FCC |
| Video Systems | Electrical level: 1Vpp Impedance : 75O NTSC/PAL Optional |
| Total Resource | (8 x 25)FPS WD1 @ PAL / (8 x 30)FPS WD1 @ NTSC +(4 x 30)FPS 720P or (4 x 25)FPS WD1 @ PAL / (4 x 30) |
| Pre Recording | 0~60 munites |
| Post Recording | 0-30 minutes |
| GPS | Location tracking, speed detection and time sync |
| Image Quality | 8 Levels adjustable |
| Mirror Recording | support |
| Sensors | 8 Inputs, 2 Outputs |
| USB | USB 2.0 x 2 |
| WiFi Support | 802.11b/g/n (optional) |
| Serial Ports | RS232 x 2, RS485 x 2 |
| Power Input | DC8-36V |
| Power Output | 1A@12V,1A@5V |
| Dimension WHD | 292.5mm x 215mm x 91.6mm (including shelf and back cover) |
| Weight | 2.6kg |
| Operating Temperature | -40 Deg C- +70 Deg C(With heater) or -10 Deg C- +70 Deg C |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- 501 To 1000 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Feb 2016
- GST
- 07**********1ZS
We offer ourselves as your service partner for Facility Management Requirements at esteemed facilities situated in PAN India region.
With our PAN India network of vendors and SME's, we strive to provide single window solutions to our clients having multiple facilities all across India. A dedicated SPOC will handle all your requirements, we are aware that there are many need based situations and effective response system is of utmost importance to the client, we also understand that service related issues will be there with any service provider, however, we assure you that our laid down systems are able to create a response mechanism that pre-empt the issues so that preventive steps can be taken to resolve the concerns before these are converted into issues.
Besides the team members working at ground level you will have a backup escalation support 24 hrs. a day, 365 days a year.
We again request you to give us an opportunities to prove ourselves and gain your trust. Please do visit our website at









