

Product Brochure
Digital Power Factor Meter, Phase: 3 Phase 4 Wire, Voltage Range: 415 V AC
₹ 1,800/Piece
| Meter Type | Digital |
| Phase | 3 Phase 4 Wire |
| Power Factor Range | 0 to 1 Lead/ Lag |
| Voltage Range | 415 V AC |
| Current Range | 0-5 A |
| Accuracy Class | 0.5 |
| Brand | Unitech |
| Model | PF |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 96x96 mm |
| Output Type | Relay Output, RS485 Modbus |
| Usage | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | डिजिटल पावर फैक्टर मीटर, फेज: 3 फेज 4 वायर, वोल्टेज रेंज: 415 V AC |
Exports To: Bangladesh | Vietnam
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image


About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Oct 2010
- GST
- 07**********1ZH
- Import Export Code (IEC)
- *******348
- Exports to
- Bangladesh | Vietnam
Established in 1984, we, Unitech Engineers (India) are the manufacturer, trader and wholesaler of CT Coil, DC Shunt, Digital Display Meter, Analog Panel Meters and Big Dipper Stage Lights.









