












Digital Uv Flatbed Printer Uv 6090
Vadodara
₹ 13,50,000
| Printing Process | UV Inkjet |
| Glass Type | Flat Glass |
| Max Print Area | 600×900 mm |
| Print Resolution | More Than 2400 dpi |
| Max Material Weight | More Than 80 Kg |
| Glass Thickness | 6–25 mm |
| Print Speed | More Than 15 sqm/h |
| Printheads | 4 |
| Color Printing | 6 Color |
| Feeding Type | Manual |
| Ink | Uv |
| Printing Width | More Than 2000 mm |
| Brand | Epson dx800 cmyklclmwv..8 colour |
| Net Weight | 400kg |
| Ink Type | UV Ink |
| Frequency | 50Hz |
| Drying Method | UV |
| Power Consumption | 1 hp |
| Operating Systems | Windows 8, 10 |
| Rip Software | Photoprint |
| Material | Metal, Wood, Polycarbonate etc |
| Connectivity Ports | Isb |
| Maximum Thickness | 80mm |
| Media Size | 600 x 900 |
| Thickness | 150mm |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | डिजिटल यूवी फ्लैटबेड प्रिंटर 600x900mm - यूवी इंकजेट फ्लैट ग्लास प्रिंटिंग मशीन |
Exports To: Nepal | United States Of America | Turkey | Canada | United Arab Emirates
Perfection Engineering
GST- 24**********1ZTTrustSEAL Mobile E-Mail 16 yrs
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Vadodara |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2023
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Mar 2010
- GST
- 24**********1ZT
- Import Export Code (IEC)
- *******311
- Exports to
- Nepal | United States Of America | Turkey | Canada | United Arab Emirates
Incorporated in the year 1990, we, Perfection Engineering Co. manufacture and supply the best quality array of Offset and UV Printing Machine at best possible price range. In our wide fleet of products we offer comprehensively designed array of Offset Printing Machine, DX Offset Printing Machine, Non Woven Offset Machine. in distinctive features and specifications. We have maximized our customer base from all over the nation in significant way, which is all due to our unmatched quality products and cost effective price. The offered facility is able to perform a variety of task related to printing process that include full-color image printing, dampening system and easy to handle operations.
We are remarkably serving our clients with the best array of printing machines that sustain best quality and advanced features. Similarly, we offer these products at best possible price range so as to provide our customers the best quality printers at low cost. Furthermore, in the industrial sphere there is a great need for these printing machines, as they sustain fully automatic functions, compact design and hassle-free working standards. By looking at the demand of our customers, we have developed immense capabilities through which we can easily deliver bulk products to the clients end in timely manner.









