
Power Factor Controller
in Delhi
GST- 07AQJPK8880D1ZJTrustSEAL Mobile E-Mail 12 yrs
Legal Status of Firm
GST Registration Date
Annual Turnover
Indiamart Member Since
₹ 25,000/PieceGet Latest PriceProduct Brochure
| Number Of Poles | 5 Pole |
| Brand | Runcon |
| Power Factor Control Range | Dual Source |
| Switching Time Sensitivity | 1 SECOND |
| Ampere Sensitivity Setting | 350mA |
| Usage/Application | Main Supply & Dg Supply |
| CT Ratio Programming | AUTOMATIC |
| Frequency | 50 Hz |
| Digit Display Size | LCD |
| Mounting | Panel Mount |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |




| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |




Interested in this product?Get Latest Price from the seller
We are one of the leading Manufacturer of APFC PANEL, APFC RELAY, CAPACITORS, POWER STRIP, LT PANEL, DB PANEL, AUTOMATIC PHASE SEQUENCE CORRECTOR, SERVO, SMART CAPACITOR BANK ( For Unbalance Load ), DCDB PANEL, PLC PANEL, AHU PANEL, TEMPERATURE CONTROL PANEL, DOL STARTER PANEL, STAR DELTA STARTER PANEL, VCB PANEL & HT BREAKER PANEL Devices in India since 1990 .We are also ISO 9001:2015 & CE Certified.
We have a wealth of experience in the ELECTRICAL industry. We are well known in the local market in India and in addition, we also export our products overseas. We have all over India more than 150000 customers and have a dedicated attitude towards reliability and quality.
We look forward to hearing from you regarding any requirement(s) for our products and assure you the best of our support and assistance.
Since our inception, We are working under the headship of Mr. Sunil Maurya. He is our mentor and guide. His deep market sincerity and hard work help us to offer the best quality array of products at very cost effective rates keeping our patrons satisfied.