

Product Video
Dual Trace Oscilloscope, 20 MHz
| Bandwidth | 20 MHz |
| Standard Accessory | Probes, Power Cord, Calibration Certificate |
| Interface | BNC Connectors, USB Interface |
| CRT | 2 Signals at a time |
| Phase Shift | Approximately 3 to 10 kHz |
| Chopping Frequency | Around 100-500 kHz |
| Deflection Accuracy | +-5% |
| Modes of Operation | Alternate and Chop modes |
| Operating Temperature | 5 DegreeC to 40 DegreeC |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Ships from | Gurugram |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Jan 2018
- GST
- 06**********1ZG
- Import Export Code (IEC)
- *******89M
Nanotech Test & Measurement Solution, being an Engineering Organization, our prime motto is to provide solutions for Standard & Customized Equipments to fulfill the needs of the Client's Technical Requirements.
We are solution provider & supply wide range of Test & Measurement solution/ equipments with Principle of 3S (Sales- Service- Support).
We, Nanotech Test And measurement Solution are distributors for a wide range of Instruments on behalf of various manufacturers from various countries of the world.
With an experience of more than 12+ years of our dedicated teams & experts in the field of Solution Provider for Test & Measuring Instruments, we are well capable to provide a suitable solution for various Applications related to QA, R&D, Laboratories & Maintenance departments under Industries like Automotive, Electrical & Electronics, Aerospace, Pharmaceutical, Food & Beverages, and Chemical, etc..
We are solution provider & supply wide range of Test & Measurement solution/ equipments with Principle of 3S (Sales- Service- Support).
We, Nanotech Test And measurement Solution are distributors for a wide range of Instruments on behalf of various manufacturers from various countries of the world.
With an experience of more than 12+ years of our dedicated teams & experts in the field of Solution Provider for Test & Measuring Instruments, we are well capable to provide a suitable solution for various Applications related to QA, R&D, Laboratories & Maintenance departments under Industries like Automotive, Electrical & Electronics, Aerospace, Pharmaceutical, Food & Beverages, and Chemical, etc..









