

EFUSE1600 Electrofusion Welding Machine (2.5 kW)
₹ 50,000
| Output Power | 2.5 kW |
| Usage | Electrofusion Welding |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | EFUSE1600 |
| Brand | Wassertek |
| Pack Type | Box |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
| Availability | In Stock |
Exports To: Nepal | Oman | United Arab Emirates | Kuwait | Saudi Arabia
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image






About the Company
- GST Registration Date
- Oct 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Dec 2016
- GST
- 27**********1ZF
- Import Export Code (IEC)
- *******12K
- Exports to
- Nepal | Oman | United Arab Emirates | Kuwait | Saudi Arabia
Established in the year of 2020, We “Wassertek Machinery India Private Limited” are Manufacturer, Wholesaler, Distributor And Exporter of an Fusion Machine, Drain Cleaning Machine, Pipe Cutter, Threading Machine, Welding Machine, Grooving Machine, Geomembrane Wedge Welder, Test Pump, Hot Air Welding Machine. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Sharad Sahae, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









