

EGate New Launch K9 Pro 8400 Lumens
₹ 8,990
| Technology Type | LED |
| Display Technology | LCD |
| Brightness | 5001–7000 lm |
| Usage | Business, Home Theater, Portable, Education |
| Throw Type | Long Throw |
| Built-In Speaker | Stereo |
| 3d Support | No 3D |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi |
| Native Resolution | FHD 1080p |
| Projection Technology | Single LCD |
| LCD Size | 4 |
| LED Numbers | White Bead LED |
| LED Brightness Source | 8400 |
| Optical Engine | Partial Enclosed |
| ANSI Lunens (<) | 700 |
| Aspect Ratio | 16:9 Native, Support-Various |
| Contrast Ratio Projector | 3000:1 |
| Dynamic Range | 10000:1 |
| Projection Size Max | 210" (533cm) |
| Throw Ratio | 1.4:1 |
| Digital Zoom in | yes |
| Focus | Manual |
| Keystone | Manual (15 degree Vertical) |
| Rotation | Electronic |
| Voltage Input | DC IN 30V 2.4A |
| Power Consumption | 72 watt |
| CPU / GPU / RAM / ROM | Integrated |
| AV in | YES |
| Audio Out | YES |
| HDMI | Yes, 3 |
| USB | Yes,2 |
| SD Card | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| Sound Technology | HF |
| Speaker no. / Watt | Single 5 Watt |
| Weight (w/o Box) - gm | 540 |
| Weight (with Box)- gm | 1170 |
| Dim.Product (mm) | 221 * 168 * 85.5 |
| Dim.Box (mm) | 332*115*225 |
| MRP in INR (Inclu. Of ALL Taxes) | 30000 |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Noida |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image






About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 25 - 100 Cr
- IndiaMART Member Since
- June 2011
- GST
- 09**********1ZI
- Import Export Code (IEC)
- *******841
Learn how technological excellence, ethical easy business policies and competitive pricing have helped EGATE achieve the leadership position.
Mission VisionOur mission is what drives us to do everything possible to expand technology potentials, bridge technology divide to touch and provide better and brighter life for all.
The Vision: “ Educate, Entertain, Enrich” to make “Future Bright” for every life.
Core ValuesDream & Obsession: “Yesterday is but today's memory, tomorrow is today's dream”. We encourage all at EGATE to dream and dream big, set higher goals for themselves and be obsessive about it. Obsession creates a neuro pathway through subconscious to manifest dreams.
Ethical & Transparent: We have to be honest & transparent with all, internal as well as external world, customer, vendor and law of land. It may not be easy but sure is the best road to success.
Flexible & Fluid: A rigid old tree does not grow & snaps in a raging storm. The pliant tree and flexible branches keep growing & bends in the storm to survive. Stay Flexible and open to change, fluid enough to adapt fast and keep going.
Courage & Candor: Candor encourages feedback and ideas that keep companies successful. We shall always welcome it.
Philosophy & Culture
The ideal balance in life is one located at the intersection of Work and Play, Education and Entertainment. EGATE seeks to be the gateway to this sweet space for consumers, our corporate customers, our associates, and employees. We use innovative technologies to help deliver an optimum balance of all that's best in life and living. Our people, products and approach to business has a single overriding goal: delivering a better, brighter and easier life for all.
Living the core values has made the cultural DNA of Egate vivid and vibrant, emanating life all around, living every moment and enjoying every bit of journey towards goal realization.
Team To TrustOur skilled industry professionals and R&D team ensure we can deliver the best and maintain our leadership position. Egate is achieving milestones after milestones because of the terrific team, always aiming high, ready to learn, adapt & change. They are in Egate’s DNA and Egate in theirs.









