

Product VideoProduct Brochure
Electric Iron- Dry iron
₹ 240/Piece
| Type | Dry Iron |
| Wattage | 750 W |
| Power | 750 W |
| Power Consumption | 1000 W |
| Soleplate Material | Non Stick Coating |
| Body Material | Plastic |
| Indicator Light | Yes |
| Color | PINK |
| ISI Certified | Yes |
| Safety Auto Off | Yes |
| Warranty | With 1 Year Warranty |
| Cordless | No |
| Cord Length | 3M |
| Voltage | 240V |
| Body | ABS |
| ISI Mark | YES |
| Thermostatic Control | YES |
| Weight | 900G |
| Isi Approved | YES |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | इलेक्ट्रिक आयरन- ड्राई आयरन, 750 वॉट |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image













About the Company
- GST Registration Date
- Jan 2022
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2018
- GST
- 07**********1ZT
- Import Export Code (IEC)
- *******21G
We are an Electronics and Electricals goods Manufacturers ,Exporters company.
We are Dealing with a series of Electronics and Electrical products-- Led TV, washing machine, Cooler, Fan, Home theatre, Iron, Mixer Grinder, Geyser, Room Heater, Water Heater.









