
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines

Encicarb 500 Mg Injection
₹ 1,850/Vial
| Strength | 500 mg |
| Dose/Strength | 500 mg/ 10 ml |
| Pack Size | 10 ml |
| Brand | Encicarb 500 Mg |
| Prescription Type | Prescription |
| Packaging Type | Injection |
| Route of Administration | IV infusion |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Size | 10 ml |
| Manufacture By | Emcure |
| Availability | In Stock |
Exports To: Saudi Arabia | United States Of America | Germany | Spain | Italy
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Oct 2025
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- NA
- Number of Employees
- Upto 10 People
- IndiaMART Member Since
- May 2022
- GST
- 24**********1ZM
- Import Export Code (IEC)
- *******30D
- Exports to
- Saudi Arabia | United States Of America | Germany | Spain | Italy
Established in the year of 2025, We “MT Pharmacy” are a Trader, Wholesaler And Distributor of Anti Cancer Tablets, Anti Cancer Injection, Anti Hiv Drug, Oncology Drug, Anti Biotic Injection, Immunosuppressive Drug, Kidney Medicine, Liver Transplant, Antiviral Medicine, Antifungal Tablets, Human Growth Hormone Injection, Fertility Medicine, Anticoagulants Drug, Skin care Medicine, Erectile Dysfunction, Virology Drugs, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them with excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. "Manoj Malviya" whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. "Manoj Malviya" whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









