



Epson UV Flatbed Printer Emico 9060
Ahmedabad
₹ 10,25,000
| Printing Process | UV Inkjet |
| Glass Type | Flat Glass |
| Max Print Area | 600×900 mm |
| Print Resolution | 2400 dpi |
| Glass Thickness | 6–25 mm |
| Color Printing | 4 Color |
| Printheads | 3 |
| Printing Width | upto 500 mm |
| Application/Usage | Tiles Printing |
| Printhead Cleaning System | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Availability | In Stock |
Mehta Hitech Industries Limited
GST- 24**********1ZOTrustSEAL Mobile E-Mail 1 yr
★★★★★★★★★★
3.8 (4)81% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 1001 To 2000 People
- Annual Turnover
- 100 - 500 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2024
- GST
- 24**********1ZO
- Import Export Code (IEC)
- *******574
Established In The Year 2017, We, “Mehta Hitech Industries Limited” Are One Of The Most Trusted Company Engaged In Manufacturing And Exporting A Versatile Range Of Cad & Cam Systems. Our Manufactured Machines Are Widely Appreciated For Its Quality, Performance And Almost Zero Maintenance.We Use Original Parts To Manufacture Our Machines To Serve Our Customers Best Possible Quality. Apart From These, Annual Maintenance Contract Is Also Undertaken By Us. We Give Free Training To Our Customers To Operate And Maintain The Machine And Our Experienced Engineer Visit Customer's Country/Region /City For Installation Of Machines. Our After Sales Service Is Another Major Reason Behind Repeated Orders From Our Esteemed Customers. We Are Providing Service Support By Phone/Online/Personal Visit To Customer’s Factory, Depending On The Requirements.
We Are Constantly Supported By “Mrs. Sangita Shailesh Mehta”, Who Hold Vast Experience In This Domain. His Motivation And Positive Energy Has Uplifted Our Business Operations At Every Stage. Team Mehta Thank Him To Be One Of Strongest Pillar In Attaining Remarkable Progress.
We Are Constantly Supported By “Mrs. Sangita Shailesh Mehta”, Who Hold Vast Experience In This Domain. His Motivation And Positive Energy Has Uplifted Our Business Operations At Every Stage. Team Mehta Thank Him To Be One Of Strongest Pillar In Attaining Remarkable Progress.









