

Product Brochure
EVM 256GB SSD 2.5" INCH SATA
₹ 3,200/Piece
| Form Factor | mSATA |
| Storage type | Internal |
| Interface | SATA II |
| Form Factor Inch | 2.5 Inch SATA |
| Capacity | 256 GB |
| Memory Size | 256GB |
| Brand | EVM |
| Interface Type | SATA |
| Material | Metal |
| Style | SSD |
| Model Name/Number | EVM25/256GB |
| Supported Os | All |
| Warranty | 5 Years |
| Dimension/Size | 100.0mm x 69.9mm x 7.0mm (2.5") |
| Operating Temperature | 0 to 70 C |
| Power Management Watt | 5 |
| Hard Drive Interface | SATA 3.0 Gb/s, SATA 6.0 Gb/s |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | ईवीएम 256जीबी एसएसडी 2.5" इंच SATA |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image










About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Service Provider and Others
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Feb 2018
- GST
- 27**********2ZI
Established in the year 2014 at Mumbai, Maharashtra, we “Infoage Technologies Private Limited” are Private Limited Company based firm, involved as the Wholesaler of Fire Extinguisher, Fire Alarm System, Fire Blanket, etc. All our products are getting widely acclaimed among the large clientele for their exclusive designs, superior quality, and reliability. Apart from this, our ability to maintain timelines as well as quality in the assortment, providing cost-effective solutions and assurance to make timely shipment of the orders placed by customers have assisted us positioning our name in the list of top-notch companies of the industry.









