
Samsung Solid State Drive
in Mumbai






₹ 3,800/Piece
| Storage Capacity | 256GB |
| Drive Type | SSD |
| Capacity | 240 GB |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Interface | SATA III |
| Type | SSD |
| Speed | 550 MB |
| Material | Plastic |
| Read Speed | Up to 550 MB/s |
| Write Speed | Up to 500 MB/s |
| NAND Type | 3D TLC |
| Model Name/Number | Sata 2.5" |
| Usage | Desktop |
| Warranty | 5 Year By EVM |
| Availability | In Stock |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |










Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Established in the year 2008 at Mumbai, Maharashtra, we “Premierinfo” is Sole Proprietorship (Individual) based firm, engaged as the wholesale supplier and service provider of Printers & Scanners, Keyboard & Mouse, Computer Speaker, Power Bank and many more. These products are inspected on several quality parameters before final dispatch. Offered products are manufactured by our trusted vendors by keeping the quality standard in mind by our vendors.