
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines

Exhep 300mg Enoxaparin Sodium Cartridge
₹ 1,350/Piece
| Strength | 300 mg/3 ml |
| Brand | Enoxaparin Sodium |
| Form | Prefilled Syringe |
| Pack Type | Box |
| Volume | 3 ml |
| Salt Type | Enoxaparin sodium |
| Pack Size | 1 syringe |
| Brand Name | Emcure |
| Usages | Used to prevent blood clots in the leg in patients |
| Prescription/ Non Prescription | Prescription |
| Packaging Type | Pre filled syringe |
| Item Strength | 300mg |
| Item Pack Size | 3ml |
| Shelf Life | 24months |
| Item Name | Exhep |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Pune |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Sep 2024
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- IndiaMART Member Since
- Sept 2024
- GST
- 27**********2ZY
Established in the year of 2024, we ''Sattva Distributers'' are leading ''Wholesaler '' of wide range of Pharmaceutical Injection, Pharmaceutical Tablets, Pharmaceutical Capsules etc









