
Dual Extech MS420 20MHz 2-Channel Digital Oscilloscope
| Model Name/Number | MS420 |
| Brand | Extech |
| Bandwidth | 20MHz |
| Warranty | 2 Years |
| Channels | Dual |
| Weight | 690 gm |
| Dimension | 180x113x40 mm |
| Display Size | 96 mm |
| PC Interface | USB |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 1001 To 2000 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2011
- GST
- 07**********1Z2
- Import Export Code (IEC)
- *******292
All Infrared Cameras are not created equal, because infrared camera manufacturers are not all the same. FLIR Stands above the rest. The largest commercial infrared company in the world, FLIR has nearly 50 years of experience building and integrating high-performance infrared cameras, giving us a command of these specialized technologies that no one else can touch.
FLIR- Pioneer company in the commercial infrared camera industry, has been supplying thermography equipment to science, industry, law enforcement and the military for over 50 years. From predictive maintenance (electrical and mechanical application for manufacturing, service and electronic, etc industries) condition monitoring, building diagnostics, non-destructive testing, R&D, medical science, temperature measurement and thermal testing to law enforcement, surveillance, security and manufacturing process control, FLIR offers the widest selection of infrared cameras for beginners to professionals. FLIR design and manufacture all of the critical technologies inside the products, including detectors, electronics, and special lenses.
FLIR also offers a new line of test & measurement instruments built upon our commitment to innovation, quality, and reliability. These are designed to meet the day-to-day needs of electrical and mechanical trouble shooting in different industries and help increasing productivity, connectivity and flexibility.
With over 60 offices and the largest installed infrared camera base in the world, FLIR offers its customers unparalleled service, the best post-sale technical applications support available and world-class infrared camera and thermography applications training.
FLIR Systems India Private limited is the subsidiary of FLIR Systems, Inc, USA.









