

Pocket VCOMIN FD-200 Series Handheld Fetal Doppler, Probe frequency: 2 MHz
₹ 3,500/Piece
| Operation mode | |
| Probe frequency | 2 MHz |
| Display type | LCD |
| Audio Output Power | Earphone and Speaker are Feasible |
| FHR range | 50 210 bpm |
| Usage/Application | Clinical, Hospital |
| Battery type | AA cells |
| Audio output | Built in speaker |
| Model Name/Number | FD-220G |
| Brand | VCOMIN |
| Probe type | Waterproof |
| Backlight | Yes |
| LCD Display | 45mm x 25mm |
| Number Of Transducer Sockets | 5 |
| Power Source | Battery |
| Battery Power | 9 V |
| Recharging Time | 2-3 Hours |
| Series | FD-220 Series |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | पॉकेट VCOMIN FD-200 सीरीज़ हैंडहेल्ड फ़ेटल डॉपलर, प्रोब फ़्रीक्वेंसी: 2 MHz |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ahmedabad |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image


About the Company
- GST Registration Date
- Sep 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2015
- GST
- 24**********1ZB
Established as a Sole Proprietorship firm in the year 2017 at Ahmedabad (Gujarat, India), we “National Medical Technology” are a leading Wholesaler, Trader, Distributor and Service Provider of a wide range of Patient Monitors, CPAP And BiPAP Machines, Ventilator Machines, Defibrillator Machines, Hospital Mattress And Beds, ECG Machines, Pulse Oximeters, CPAP And BiPAP Masks, Oxygen Concentrators and many more. Also, we are providing Oxygen Concentrator Rental Services to our clients. We procure these products from the most trusted and renowned vendors after stringent market analysis. Further, we offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame.
Under the headship of “Mr. Ashvin Dabhi”, we have gained a huge clientele across the nation.
Under the headship of “Mr. Ashvin Dabhi”, we have gained a huge clientele across the nation.









