
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines

Ferrous Ascorbate Folic Acid Syrup (30 mg/5 ml, 200 ml)
₹ 145/Bottle
| Iron Salt | Ferrous Ascorbate |
| Packaging Size | 200 ml |
| Iron Strength | 30 mg/5 ml |
| Pack Size | 200 ml |
| Brands | Elyfer-XT Advance |
| Manufacturer | Elisa Biotech Pvt Ltd |
| Composition | Ferrous Ascorbate 50 mg + Folic Acid 5 mg,Vitamin B6-1.5 mg, Methylcobalamin 1000 mcg, Zinc Sulphate |
| Usage/Application | Hospital |
| Shelf Life | 36month |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | फेरस एस्कॉर्बेट फोलिक एसिड सिरप (30 mg/5 ml, 200 ml) |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2021
- GST
- 07**********1Z1
- Import Export Code (IEC)
- *******64P
Established as a Pvt.Limited Company firm in the year 2007 at Badli Industrial Estate (Delhi, India), we “Elisa Biotech Pvt. Ltd.” are a leading Wholesale Trader of a wide range of Pharmaceutical Tablets, Allopathic Tablets and Pharmaceutical Capsules.









