
Iron Syrup
in Panchkula
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines






₹ 141/Bottle
| Iron Salt | Ferrous Fumarate |
| Packaging Size | 200 ml |
| Iron Strength | 30 mg/5 ml |
| Pack Size | 200 ml |
| Also Serves In | PAN India |
| Certification | ISO, WHO, GMP |
| Folic Acid Strength | 550mcg |
| Vitamin B12 Strength | 15 mcg/5 ml |
| Flavour | No Flavour |
| Brand | Ferroxyn-XT |
| Form | Suspension |
| Brands | Ferroxyn-XT |
| Monopoly Rights | District Wise |
| Manufacturer | Healthridge Pharmaceuticals |
| Brand Name | Healthridge Pharma |
| Usage/Application | Hospital |
| Product Form | Syrup |
| Shelf Life | 2 years plus |
| Product Range | Above 200 Products |
| Packaging Type | Bottle |
| Investment Budget | Above ₹3 lakh |
| Brand Ownership | Company Brand |
| Manufactured By | Healthridge Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| MOQ | 300 Bottle |
| Composition | Ferrous Ascorbate And Folic Acid |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | Ferrous Fumarate, Folic Acid Suspension (PCD PHARMA FRANCHISE) |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Panchkula |
| Shipping | As per delivery location |







Interested in this product?Get Latest Price from the seller