

Flash Point Tester
₹ 25,000
| Test Method | Pensky Martens |
| Operation Type | Automatic |
| Flash Point Range | 50 to 400°C |
| Usage/Application | Laboratory |
| Heating Source | Electric and Gas |
| Cup Type | Closed Cup |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Brand | CI |
| Display Type | AUTOMATIC |
| Weight | 18 Kg |
| Number of Tests | Single Test |
| Standard Compliance | ASTM D93 |
| Power Supply | 230 V AC |
| Power | Electronic |
| Temperature Display | 0 to 400 Degree C |
| Maximum Power Consumption | 650 W |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | फ्लैश प्वाइंट टेस्टर |
Exports To: Nepal | Sri Lanka | Canada | Morocco | Saudi Arabia
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Nelamangala |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Feb 2004
- GST
- 29**********1ZN
- Import Export Code (IEC)
- *******276
- Exports to
- Nepal | Sri Lanka | Canada | Morocco | Saudi Arabia
Culture Instruments was incorporated in 1993 and started its business as a Manufacturer and Exporter of a comprehensive range of Paint Testing Equipment, Petroleum Testing Equipment, General Lab Equipment and Flash Point Tester etc. Our company is a sole proprietorship firm, engaged in offering products such as Paint Testing Equipment, Petroleum Testing Equipment, General Lab Equipment, General Lab Equipment, Tubular Furnace and much more.
Our products are manufactured under the stern supervision of our quality controllers, who ensure that only best product thus we provide quality approved range, reach to clients' end. Optimum quality raw materials are used in the development of these products, which we outsource from the most trustworthy vendors of industry. Our experts stringently perform quality checks over the whole product range, before their final delivery in the market. For this, various quality testing guiding principles and measures are adopted by us to ensure that the products are in accordance to predetermined industrial specifications and norms. We are admired for our huge production capacity & use advanced methods of production to remain in line with the existing market requirements. We also offer Customization Solutions for our products.








