

Product VideoProduct Brochure
GD2475C5 Two Stage T30 Reciprocating Air Compressors, 300 L, 5 HP
₹ 99,000
| Motor Power | 5 HP |
| Tank Capacity | 300 L |
| Air Delivery (FAD) | 21 CFM |
| Number of Stages | Two Stage |
| Maximum Pressure | 7 bar |
| Model | GD2475C5 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 20 cfm |
| No of Cylinders | 2 |
| Voltage (V) | 415 V |
| Weight (kg) | 500 kg |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | GD2475C5 टू स्टेज T30 रेसिप्रोकेटिंग एयर कंप्रेसर्स, 300 L, 5 एचपी |
Exports To: Saudi Arabia | United States Of America | Sri Lanka | United Arab Emirates | Nepal
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | MUMBAI-INDIA |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Apr 2011
- GST
- 27**********1ZS
- Import Export Code (IEC)
- *******847
- Exports to
- Saudi Arabia | United States Of America | Sri Lanka | United Arab Emirates | Nepal
Established in the year 2006, Sumved International is a fast growing Dealers/Distributors,Imorters/Exporters/Traders/Contract manufactures for Air compressors,Air compressor accessories spare parts,Ultra Coolants,Air Dryers Condensate drain Valves,Air Filters,Material Handling Equipments,Chain Pulley Blocks,Electric Motrs of reputed brands,We als do contract manufactuing for Air Receivers & Chemical Vessels,also we are into Air line piping for Jindal MLC,KPT ppr piping,Ingersoll-Rand simplair piping.
Who are Chnnel Partners for:
GARDNE DENVER-COMPAIR-Aall Type of Air Compressor.
TRIDENT PNEUMATICS PVT LTD-Air Compressors accessories.
JOSTS ENGINEERING COMPANY LTD-Mterail handling Equipments.
NARDI COMPRESSORI LTD-Breathing High pressure Air compressors.
MARATHON ELECTRIC MOTORS INDIA-Electric motors & Industrial fans.
LAXMI HYDRAULICS PVT LTD-Lhp Electric Motors
BHARAT BIALEE DRIVES & AUTOMATION-BB Electric Motors.
Who are Chnnel Partners for:
GARDNE DENVER-COMPAIR-Aall Type of Air Compressor.
TRIDENT PNEUMATICS PVT LTD-Air Compressors accessories.
JOSTS ENGINEERING COMPANY LTD-Mterail handling Equipments.
NARDI COMPRESSORI LTD-Breathing High pressure Air compressors.
MARATHON ELECTRIC MOTORS INDIA-Electric motors & Industrial fans.
LAXMI HYDRAULICS PVT LTD-Lhp Electric Motors
BHARAT BIALEE DRIVES & AUTOMATION-BB Electric Motors.









