

Hdpe Pipe Electro Fusion Machine
₹ 32,000
| Power | 230V |
| Output Power | 2.5 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | 220V/50Hz |
| Rectifier Type | with scanner |
| Operation Type | Manual and Automatic |
| Size display (WxH) | 20MM TO 315MM |
| Phase | single phase |
| Usage/Application | HDPE PIPE FITTING |
| Capacity | Fusion Range 20mm - 315mm |
| Weight | 22kgs Approx |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Features | Smooth functioning, Sturdy design Impeccable performance |
| Size/Dimension | Fusion Range 20mm - 315mm |
| Output Current | 100-200 A |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Apr 2018
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Aug 2015
- GST
- 27**********1Z1
“Trade Mechanic Corporation” is a Sole Proprietorship based entity, headquartered at Mumbai, Maharashtra with well-equipped facilities of manpower and machineries. Since 2018, it is ardently engrossed in the occupation of Wholesale Trader and offering a flawless range of Pipe Bender, Electric Welding Machine, Pressing Machine and many more. The concentration of our firm is on developing an enhanced tomorrow and that's why it is dedicated towards excellence and always tries to do pioneering implantations to become a future corporation. We always try to improve and evolve our skills by conducting intervallic seminars for the upcoming and most upgraded techniques.









