

Product VideoProduct Brochure
Hdpe Pipe Welding Machine 1000mm
₹ 10,50,000
| Automation Grade | Automatic |
| Welding Type | Butt Fusion |
| Power Consumption | 24 Kw |
| Machine Type | Automatic |
| Working Voltage | 380 V |
| Usage/Application | HDPE/PP/PVDF Welding & Jointing |
| Capacity | 630-1000 mm |
| Temperature Heating Range | 170-270 Degree C |
| Weight | 2600 Kg |
| Volume | 15 CBM |
| Frequency | 50 Hz |
| Pressure Range | 0-16 MPa |
| Brand | Polymold |
| Model Number | 1000 HDC |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image






About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2001
- GST
- 27**********1ZH
- Import Export Code (IEC)
- *******351
Since our foundation in the year 1971, We, Polymold Products are engaged in Manufacturing, Importing and Exporting of HDPE Pipe Welding Machines, HDPE Pipe Jointing Heater, HDPE Butt Fusion Fittings, PPR Welding Machine, HDPE Flange, HDPE Pipe and many more.









