

Manual Rothenberger HDPE Pipe Welding Machine
₹ 1,90,478
| Brand | Rothenberger |
| Automatic Grade | Manual |
| Capacity | Up to 160mm |
| Output Current | 200-300 A |
| Color | Red |
| Heating Plate Maximum Temperature | 220 deg C |
| Clamping | 160mm |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Pune |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- June 2013
- GST
- 27**********1ZQ
- Import Export Code (IEC)
- *******27K
As the booming economy We planned to open a new venture in INDIA so Maharashtra was the best option and Pune was the best destination to trade in so in the year 2013 We inaugurated with S.B ENTERPRISES.
This type of strength doesn't come overnight. explore the rich heritage of S.B Enterprises and see how We become the must have tool & technology of working Indians.We maintain a high level of availability from stock. We strive to provide our customers 100% fill rates and lead times of three to five working days.
Our Goals
• Supply products that offer the best value in price and quality.
• Establish long term relationships with customers.
• Low Minimum order quantity requirement
• Exclusive dealership agreements possible
• Variety of products under one roof
• Quick sourcing of products not in stock
• Quick delivery
Product Range
In addition to the above, We can also procure products locally and supply them to you at very competitive prices. Pune’s position as a major wholesale market and re-export hub allows us to source products at very competitive prices and pass on the savings to our customers.
Service of Products
To complement our extensive range of products and competitive prices, We also offer regular delivery to PAN INDIA Through land cargo.
Quality Assurance
You can benefit from brand names you trust, backed by performance, high quality service and strong distribution, all originating from one source. Most of the products We import meet international quality standards.









