

Product VideoProduct Brochure
Hioki DT 4254 Multimeter for Solar Industries
₹ 15,550/Piece
| Maximum DC Voltage | 200 V |
| Max Dc Voltage | 1700 V |
| Maximum AC Voltage | 200 V |
| Max Ac Voltage | 1000 V |
| Display Count | 6000 Count |
| Warranty | 3 Year |
| Maximum DC Current | 200 mA |
| Maximum AC Current | 200 mA |
| True Rms | Yes |
| Digit Display | 4 Digit |
| Model Name/Number | DT 4254 |
| Features | 1500V DC MULTIMETER WITH 3 YEAR WARRANTY |
| Usage/Application | SOLAR INDUSTRIES |
| Operating Temperature | 0 TO 55 |
| Battery | 1.5 |
| Power Source | AAA Battery |
| Brand | HIOKI |
| Dimension | 174X84X52 |
| DC Voltage Accuracy | +/- 0.3 |
| AC Voltage | 1000 |
| Availability | In Stock |
Exports To: Greece
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Video
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jun 2020
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2020
- GST
- 07**********1ZQ
- Import Export Code (IEC)
- *******41F
- Exports to
- Greece
EDVANTEST is delighted to introduce itself as one of the biggest and quality solution provider in the field of Test & Measurement. We offer a wide portfolio of instruments including AC DC Digital Clamp Meter, Digital Multimeter, Insulation Testers Analog And Digital, High Voltage Detectors, Highly Insulated FRP Earth Discharge Rods, Clamp On Earth Tester, Digital Earth Testers. Our instruments meets International Standards and are certified by the globally certification organizations. By understanding customer requirement we supply them the best solution. We have to diligent team and our technical skilled engineers will ensures best assistance to our customers.


