







HP Pavilion 15S Laptop
Mumbai
₹ 48,000
| CPU Model | Intel Core i3 |
| Installed RAM | 8 GB |
| Storage Capacity | 512 GB |
| RAM | 8 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Screen Size | 15.6 inches |
| Operating System | Windows 11 |
| Graphics Card Type | Integrated |
| Series | Pavilion |
| Model Name/Number | 15S |
| Storage Type | HDD + SSD |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Warranty | 1 Year |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics |
| Processor | Intel Core i5 |
| Special Features | Spill Resistant Keyboard, Backlit Keyboard, Privacy Shutter, Touchscreen, Fingerprint Reader, Anti-Glare Display, Stylus Support, Micro-Edge Display |
| Form Factor | Laptop / Clamshell |
| Color | Silver |
| Weight | Up to 1.5 kg |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi 5 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Webcam Resolution | 1080p FHD |
| Graphics RAM Size | 4 GB |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Included Software | MS Office Home & Student |
| Availability | In Stock |
Rhythm Infotech
GST- 27**********1Z1 Mobile E-Mail 9 Months
67% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- May 2024
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Service Provider and Others
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- June 2025
- GST
- 27**********1Z1
Rhythm Infotech is a trusted name in the wholesale and trading sector, specializing in branded laptops and desktop computers. With a focus on leading brands like Dell, HP, and Lenovo, we provide high-quality computing solutions to retailers, corporate clients, and institutions across the region. Our commitment to customer satisfaction, product authenticity, and competitive pricing has made us a reliable partner in the IT hardware market.
Established with the aim of making premium computing more accessible, we continue to expand our offerings and services to meet the dynamic needs of our clients.


