

Hp Ryzen 5 Laptops
Coimbatore
₹ 36,990
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Brand | HP |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| RAM | 8 GB |
| Screen Size | 14 inches |
| Operating System | Windows |
| Series | HP 245 G8 |
| Optical Drive | Optical Drive Not Included |
| Rear Webcam Resolution | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Pointing Device | Touchpad with multi-touch gesture support; Precision Touchpad Support |
| Network Interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Keyboard | Full-size, jet black keyboard with numeric keypad |
| Expansion Slots Note | 1 Multi-Format SD Media Card Reader |
| Display Type | 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Battery Type | 3-Cell, 41 Wh Li-ion |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | HP 245 G8 |
| Dimensions | 6.9 x 52 x 30.5cm (W x D x H) |
| Weight | 2.23kg |
| Memory | 4 GB DDR4-2666 SDRAM (1 x 4 GB) |
| Storage Type | HDD |
| Software Footnote | Free 30 day subscription of McAfee LiveSafe service included. Internet access required and not i |
| Software included | McAfee LiveSafe(TM) 30-day trial offer (Internet access required. First 30 days included. Subscription |
| HP Apps | HP Audio Switch; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP BIOS Recovery; HP QuickDrop |
| Product Color | Jet Black |
| Power Supply Type | 65 Watt Smart AC power adapter |
| Battery Life Video Playback | Up to 7 Hour and 15 minutes |
| Battery Weight | 210g |
| Communication(Wireless) | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 5 combo |
| Wireless Note | Miracast compatible; MU-MIMO supported |
| Audio features | Dual speakers |
| Ports | 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Cloud service | Dropbox |
| Processor Name | Intel Core(TM) i3-1115G4 (up to 4.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 2 cores) |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | HP राइजेन 5 लैपटॉप |
Haridev Infotech
GST- 33**********2ZTTrustSEAL Mobile E-Mail 9 yrs
★★★★★★★★★★
4.6 (96)93% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Coimbatore |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Sep 2020
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Dec 2016
- GST
- 33**********2ZT
Established in the year 2020 at Coimbatore, Tamil Nadu. We “Haridev Infotech” are a Sole Proprietorship based firm. engaged as the foremost Retailer of Desktop Computer, Laptop, UPS and many more.
We are great thankful for viewing our catalogue. We promise to fullfill our customers by delivering product with good quality and on or before time. And we are ensure you like we are buying our products parts from well reputed dealers.
We are great thankful for viewing our catalogue. We promise to fullfill our customers by delivering product with good quality and on or before time. And we are ensure you like we are buying our products parts from well reputed dealers.








