
Hydraulic Hand Stacker
in Bengaluru






₹ 42,000/Piece
| Lifting Capacity | 1 ton |
| Lifting Height | 2 meter |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Fork Length | 1150mm |
| Power Source | Manual operation |
| Rated Load | 1000kgs |
| Structure | MS tube structure |
| Weight Kg | 180kgs |
| Features | hydraulic pump |
| Size | 1500 x 800mm |
| Fork Width | 750mm |
| Handle Length | 1000mm |
| Height | 2100mm |
| Design | Own design |
| Warranty | 12 months |
| Gap Between Fork Mm | 430mm |
| Color | yellow |
| Lift Drive | manual pull push movement |
| Basic Right Angle Stack | 90degree |
| Lifting Speed Mm Per Stroke | 8-10 mm |
| Max Gradebility Full Load | 800kgs |
| Max Lift Speed Full Load | 8mm |
| Power Supply | Manual operated |
| Max Travel Speed Full Load | 10mm |
| Strength | hard strength |
| Load Capacity | 1000kgs |
| Turning Radius Mm | 1350mm |
| Length To Forkface | 2100mm |
| Mast Lowered Height | 90mm |
| Overall Width | 800mm |
| Speed Reduction | adjustable |
| Regenerative Braking | yes manual brake |
| Suitable For | pallet stacking, pallet loading & unloading |
| Number Of Wheel | 04 nos |
| After Sales Service Available | Yes |
| Weight | 180 kga |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Bengaluru |
| Shipping | As per delivery location |






Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Established in the year of 2023, we “Mhe Movers.” are Manufacturer And Retailer of Pallet Truck, Manual Stacker, Hydraulic Scissor Lift Table, Goods Lift, Platform Trolley, Scissor Lift Table, Scissor Lift, Platform Truck. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our (C.E.O.) “Mr. K N Brundha” whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.