





Hydraulic Pallet Truck
Coimbatore
₹ 18,500/Piece
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Loading Capacity | 2.5TON |
| Fork Width | 550 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 185 mm |
| Wheel Material | PU |
| Brand | CLIF MAKE |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Modern Enterprises
GST- 33**********1ZRTrustSEAL Mobile E-Mail 9 yrs
★★★★★★★★★★
4.2 (49)76% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Coimbatore |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Mar 2017
- GST
- 33**********1ZR
Established in the year 2017 at Coimbatore, Tamil Nadu, we “Modern Enterprises” are a Partnership based firm, engaged as the foremost manufacturer, wholesaler and retailer of Material Handling Accessories, PP Rope, Material Handling Equipment and many more. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Eminence and consistency have always been the main forte of our corporation and it is never compromised at any cost.









